Działalność Ludowych Zespołów Sportowych na Opolszczyźnie liczy już 71 lat.
Nasza organizacja w tym okresie zawsze stanowiła wielki potencjał jeśli chodzi o sport zarówno pod względem jego powszechności i dostępności (obecnie na terenie Opolszczyzny działa ponad 400 klubów sportowych LZS) jak i poziomu sportowego (biorąc pod uwagę współzawodnictwo sportowe dzieci i młodzieży kluby LZS obecnie to 38 % opolskiego sportu).
Analizując sytuację Wojewódzkiego Zrzeszenia LZS w Opolu można zwrócić uwagę na niżej wymienione atuty oraz zagrożenia dla przyszłej działalności:
Atuty
- Kapitał ludzki – opolskie Zrzeszenie LZS posiada około 15 000 członków zrzeszonych w około 400 klubach z czego około 1 000 osób to aktywni działacze sportowi doskonale przygotowanych do realizacji różnorakich zadań w zakresie kultury fizycznej (pełniących funkcje społeczne w swoich macierzystych klubach 10 lat i więcej).
- Integracja środowiska – środowisko LZS poprzez lata wieloletniej współpracy jest dobrze zintegrowane – zawsze gotowe do organizacji życia sportowego w swoim środowisku oraz do szerszej współpracy na szczeblu regionalnym.
- Przygotowanie merytoryczne – dla Zrzeszenia LZS w zakresie szkolenia dzieci
i młodzieży pracuje wielu wybitnych trenerów i nauczycieli wychowania fizycznego zatrudnianych przez kluby LZS – zwykle są to osoby od lat związane z naszym Zrzeszeniem (lokalne autorytety w zakresie sportu realizujące swoje sportowe pasje z młodzieżą z terenów wiejskich i małych miasteczek Opolszczyzny). - Baza sportowa – w ostatnich latach, głownie dzięki życzliwości lokalnych władz samorządowych w sposób istotny uległa poprawie baza treningowa sportowców LZS. Dzięki zbudowanym kompleksom obiektów „Orlik”, zbudowaniem nowych lub wyremontowanym już istniejących hal sportowym - warunki do treningów znacznie się poprawiły.
- Polityka finansowania sportu przez MSiT – w ostatnich latach uległo poprawie finansowanie sportu przez Ministerstwo Sportu i Turystyki – programy finasowania wybranych dyscyplin sportowych i „program klub”.